hero-picture

BARVÁŘI A OSTATNÍ PSI

Za celou historii myslivosti a s ní související lovecké kynologie, došlo k vyšlechtění celé řady plemen, která se svým zaměřením zařazují do jednotlivých skupin loveckých psů – norníků, ohařů, slídičů, retrívrů, honičů a barvářů. Právě tato pestrost je nejlepším důkazem skutečnosti, že univerzální lovecký pes neexistuje a každá skupina má svoje opodstatnění a svůj účel. Nicméně to neznamená, že napříč skupinami nelze využít nejlepší smysl loveckého psa, kterým je jeho nos. Právě díky skvělému čichovému aparátu jsou po celou historii psi používání ke sledování stopy živé zvěře, ale také k vyhledání zvěře poraněné, která ve stopní dráze zanechává další pachové značky, zejména barvu. Schopnost sledovat pobarvenou stopu má tedy prakticky každý lovecký pes a řada plemen je k této činnosti velmi úspěšně používána.
Postavení barvářů je v tomto směru ovšem velmi specifické, protože se jedná o specialisty na dosledy spárkaté zvěře. Práce zkušeného barváře se vyznačuje schopností sledovat stopu jednoho konkrétního poraněného kusu velmi vytrvale, po mnoho kilometrů a hodin. Je navíc schopný pracovat na stopě staré i více než 24 hodin či zapadané sněhem. Dosledovaný kus umí barvář po vypuštění vytrvale štvát a stavět až do příchodu vůdce, který musí co nejdříve, avšak s ohledem na bezpečnost psa a bezpečnost střelby, dosled a trápení zvěře co nejdříve ukončit. Právě v tom spočívá jejich výjimečnost a role v rámci tradiční myslivosti.

Barváři dokáží zachránit mnoho úlovků a zabránit tak znehodnocení obrovského množství zvěřiny. V celkovém počtu je totiž podle statistiky asi 10 až 20% vystřelených ran takových, že je kus sice zasažen, nicméně odchází poraněný z nástřelu a zůstává často nenalezen. Nejsmutnější na celé situaci je, že jen u mizivého procenta těchto případů se o dosled s barvářem kdokoliv pokusí!!! Jestliže se tedy během mysliveckého roku 2018/2019 ulovilo více než 300 tisíc kusů spárkaté zvěře, jedná se odhadem o dalších až 60 tisíc kusů zvěře, která zůstala nedosledována. Tato čísla jsou sice jen orientační, nicméně, i kdyby se jednalo o pouhou polovinu uvedeného počtu, půjde o obrovské číslo a materiální škody, nehledě na utrpení zvěře ponechané svému dalšímu osudu. Doufáme, že i tyto stránky napomohou ke zlepšení podobně nelichotivé praxe...